Jakie są właściwości papieru do drukarek?

Mówiąc o właściwościach papieru do drukarek, trzeba uwzględnić: jego format, gramaturę, grubość, gładkość oraz jasność i białość. Poniżej opiszemy każdy z tych elementów.

Format - To po prostu wymiary, na które składa się szerokość i długość. W najbardziej popularnych urządzeniach biurowych stosuje się papiery o następujących rozmiarach: A4, A3 i A5. Papier formatu A4 ma wymiary 210x297 mm. Jest to format wykorzystywany zdecydowanie najczęściej. Arkusz formatu A3 ma rozmiar 297x420 mm. Można go stosować tylko w tych urządzeniach biurowych, które są wyposażone w system podawania dużych arkuszy. Format A5 ma wymiary 148x210. Wśród papierów ksero jest spotykany najrzadziej.

Gramatura - Mówi nam, ile waży jeden metr kwadratowy papieru. Waga wyrażana jest w g/m². Od gramatury papieru zależy jego objętość właściwa, wytrzymałość i grubość. Papier, który ma podwyższoną gramaturę będzie mniej przezroczysty od papieru o niskiej gramaturze. Standardowo używane w biurach papiery posiadają gramaturę 80 g/m². Ale dostępne są także papiery o wyższej i niższej gramaturze. W przypadku tych pierwszych gramatura wynosi 90 g/m², w przypadku drugich 60 lub 75 g/m².

Grubość - się ją, mierząc odległość, która dzieli spód i górę arkusza. Mierząc grubość papieru arkusz należy położyć na płasko. Grubość standardowo używanych papierów ksero wynosi mniej więcej sto dziesięć mikronów. Od grubości papieru zależy to, jak bardzo sztywno będzie się on zaginał.

parametry papieru do drukarek Gładkość  - To kolejny parametr. O tym, jak bardzo papier jest gładki możemy przekonać się patrząc na kartkę z profilu. Najbardziej gładki jest ten papier, w przypadku którego różnice pomiędzy najniższym i najwyższym punktem są najmniejsze. Wydruki na gładkim papierze mają lepszą jakość.

Nieprzezroczystość  - Mówi nam o tym, jak papier wchłania i odbija światło. Mówiąc bardzo prosto: po wydrukowaniu tekstu nie może on być widoczny po drugiej stronie arkusza.

Białość i jasność -  Lepszy kontrast wydruku zapewni nam użycie bielszego papieru. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku wydruków kolorowych.

Story Page