5 najlepszych sposobów na zatrzymanie pracowników i uniknięcie niepotrzebnych rekrutacji

Nikt nie chce być narażony na dodatkowy stres i przykrości związane z rekrutacją. Nie tylko pochłania to czas i pieniądze, ale oznacza również, że uwaga zostaje oderwana od codziennego funkcjonowania firmy. Najlepsze rozwiązanie? Zadbaj o to, aby obecni pracownicy byli zadowoleni i zmotywowani, a nie będzie potrzeby przeprowadzania regularnej rekrutacji!

Oczywiście poszukiwanie nowych talentów jest zawsze korzystne, ale nie powinno odbywać się regularnie. Lepszym rozwiązaniem jest zadbanie o to, aby obecni, doskonale wyszkoleni pracownicy byli zadowoleni z pracy i nie zamierzali w najbliższym czasie odchodzić, ale jak to zrobić? Czy ludzie na pewno od czasu do czasu odczuwają swędzenie nóg i chcą zmienić otoczenie? Tak, i nic nie można na to poradzić, ale jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby uniknąć utraty cennych pracowników z niepotrzebnych powodów.

1 - Zaoferuj elastyczne warunki pracy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że pracownicy chcą lepszej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a jeśli nie otrzymują jej od obecnego pracodawcy, chętnie przeniosą się do innej firmy, która zapewni im możliwości, jakich pragną. W takim przypadku oferowanie różnych rozwiązań jest doskonałym rozwiązaniem, które przynosi korzyści także firmie.

Na przykład umożliwienie pracownikom pracy zdalnej, zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin, pozwala obniżyć koszty, zmniejszyć liczbę potrzebnych krzeseł biurowych, a także gwarantuje, że pracownicy pozostaną w firmie i nie odejdą do konkurencji. Jeśli praca zdalna nie jest czymś, co chcesz zaoferować, może warto pomyśleć o pracy z domu kilka razy w tygodniu lub o innym systemie biurek, np. hot desking lub agile working? Wysokiej jakości menedżer potrafi skonsultować się z pracownikami i znaleźć odpowiedni system.

2 - Stwórz środowisko pracy, z którego pracownicy mogą być dumni

Stworzenie biura, które inspiruje pracowników do codziennej ciężkiej pracy, to świetny sposób na zatrzymanie pracowników, ale to nie wszystko. Należy pomyśleć o wygodnych i pomocnych biurkach na zamówienie, ergonomicznych projektach i stylach, które poprawiają zdrowie i samopoczucie, takich jak elementy biofilne.

Jeśli nie wierzysz, że wystrój biura ma bezpośredni wpływ na morale, to musisz nadrobić zaległości! Oczywiście Twoi pracownicy woleliby pracować w biurze, które im się podoba, w którym jest im wygodnie, w którym łatwo się pracuje i które dobrze wygląda. Jest to o wiele lepsze niż alternatywa - przestrzeń, która jest niewygodna, ciemna i pozbawiona charakteru. Aby stworzyć stylową przestrzeń, warto sięgnąć po markowe meble biurowe, jako jeden z przykładów.

3 - Upewnij się, że morale jest wysokie

Skąd wiadomo, że morale jest wysokie? Będzie mniej zwolnień lekarskich, wzrośnie produktywność, w rezultacie zwiększą się zyski, na twarzach pracowników pojawi się uśmiech, a na Twojej drodze pojawi się więcej kreatywnych pomysłów. Morale nie da się zmierzyć za pomocą liczb, ale można je łatwo zauważyć na podstawie wyników.

Kiedy zespół ma wysokie morale, chce ciężko pracować, zgłaszać nowe pomysły i kreatywne rozwiązania oraz chce, aby firma dobrze prosperowała i osiągała dobre wyniki. Będą dokładać wszelkich starań, co ma bezpośredni wpływ na wydajność. Ponadto, gdy pracownik czuje się szczęśliwy i zadowolony ze swojej pracy, nie będzie chciał się w najbliższym czasie przenosić.

4 - Oferuj możliwości kształcenia i rozwoju

Firma, która chce, aby jej pracownicy wykorzystywali swój potencjał, zawsze utrzyma swoich obecnych pracowników, w przeciwieństwie do takiej, która nie oferuje żadnych możliwości w tym zakresie. Dlaczego nie wprowadzić do swojego biura strefy nauki? Może to być tak proste, jak kilka specjalnych biurek biurowych z komputerami lub stołami do nauki online, a także panele akustyczne, które chronią przed hałasem.

W ten sposób pokażesz swoim pracownikom, że zależy Ci na ich przyszłości, a ponadto zyskasz dodatkową korzyść w postaci dodatkowych umiejętności, które dzięki temu, czego się nauczą, trafią do firmy!

5 - Stwórz środowisko pracy zespołowej

Środowisko pracy zespołowej, oparte na współpracy, jest o wiele przyjemniejsze niż takie, które koncentruje się wyłącznie na pracy indywidualnej. Ten sposób myślenia typu "jeden za wszystkich" pomaga rozwijać to, co jest w zasadzie rodziną pracowniczą, a nikt nie chce opuszczać swojej rodziny!

Pomyśl o przestrzeniach do odpoczynku, miejscach do współpracy i ciszy, być może o owalnych stołach do posiedzeń zarządu, aby zachęcić do rozmowy i zapewnić zaangażowanie wszystkich pracowników.

Dzięki zastosowaniu tych pięciu wskazówek zatrzymasz dotychczasowych, doświadczonych pracowników, nie będziesz musiał przeprowadzać regularnych rozmów z pracownikami odchodzącymi z pracy, a wydajność pracy z pewnością wzrośnie!

Story Page