Czy biura otwarte są bezosobowymi miejscami pracy?

W dzisiejszych czasach większość biur ma otwarty plan. Ma to sens, ponieważ oznacza to, że więcej osób może siedzieć w jednym pomieszczeniu, co zmniejsza ilość wymaganego oświetlenia i ogrzewania. Jest to również świetna opcja zachęcająca do współpracy między pracownikami.

Nie da się jednak ukryć, że biura na planie otwartym są czasem dość trudnym miejscem do pracy. Jeśli starasz się pracować w ciszy, może się okazać, że trudno o prywatność i ciszę. To może sprawić, że poczujesz się zestresowany, bo w końcu będziesz czytał ten sam akapit kilka razy, za każdym razem, gdy zostaniesz przerwany!

Ponieważ w przyszłości będziemy dążyć do jeszcze bardziej kooperatywnego sposobu pracy, wygląda na to, że biura na planie otwartym pozostaną, ale zastanówmy się nad inną kwestią - czy tego typu biura nie są dość bezosobowymi miejscami pracy?

Możesz się zastanawiać, jak to możliwe, biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób siedzi na swoich krzesłach biurowych w tych samych czterech ścianach, ale ile z tych osób dobrze znasz? Prawdopodobnie są ludzie, których lubisz, których nie lubisz, a niektórych nie znosisz, wszyscy siedzą w tym samym biurze. Czy to powoduje problemy i zwiększa szanse na rozproszenie uwagi, a nawet konflikt? W pewnym sensie tak.

To właśnie z tego powodu wiele osób nie lubi metody hot desking. Brak biurka, które można nazwać własnym i przestrzeni, do której się chodzi każdego dnia, może być dość denerwujący dla niektórych pracowników. Przemieszczanie się od biurka do biurka i od krzesła do krzesła odbiera przestrzeni osobiste odczucia i powoduje poczucie braku przynależności.

Oczywiście, biura na planie otwartym nie wyglądają na takie, które nigdzie się nie wybierają, ale menedżerowie muszą uważnie myśleć o morale w tych dużych przestrzeniach biurowych i brać to pod uwagę przy wprowadzaniu zmian w sposobie pracy pracowników. Małe biura również mają swoje plusy i minusy, ale przy otwartej przestrzeni masz więcej ludzi do czynienia na co dzień.

Być może jednym z dobrych sposobów radzenia sobie z tym jest praca nad tworzeniem ducha zespołu w tych większych przestrzeniach biurowych. Nie musisz zachęcać swoich pracowników, aby wszyscy doskonale się ze sobą dogadywali, ale duch zespołowy pomaga przezwyciężyć problemy i potencjalne konflikty oraz pomaga wszystkim pracować nad wspólnym celem. Jest to niezwykle ważne w takiej przestrzeni.

Story Page