5 sposobów na zwalczanie urazu związanego z powtarzającym się napięciem (RSI)

Repetitive Strain Injury to bolesne i kłopotliwe schorzenie, które może przerodzić się w przewlekły problem, jeśli nie jest leczone.

Jak sama nazwa wskazuje, RSI jest spowodowane powtarzającym się ruchem, który jest wykonywany w kółko, zazwyczaj podczas gdy nadgarstek znajduje się w nienaturalnej pozycji.

Na przykład, co robią Twoje nadgarstki, kiedy piszesz na klawiaturze?

Czy są zgięte do góry? W dół? A może są w linii prostej?

Jeśli są w linii prostej, to dobrze robisz, ale większość ludzi przyzna się do lekkiego zgięcia w górę lub w dół.

Jest to jeden z największych powodów rozwoju zespołu cieśni nadgarstka, innego bolesnego problemu z nadgarstkiem, a także RSI.

Jeśli obecnie zmagasz się z RSI i chcesz znaleźć sposoby na zmniejszenie bólu, a tym samym walkę z tym schorzeniem, sprawdź te 5 metod, które warto wypróbować już dziś.

Rób regularne przerwy i zmieniaj zadania

Upewnij się, że robisz regularne przerwy od pisania i używania myszy oraz regularnie zmieniasz zadania. Podstawą RSI jest wykonywanie powtarzających się ruchów, więc upewnij się, że jest ich mniej, a powinieneś zauważyć różnicę w samopoczuciu.

Używaj ergonomicznej myszy i klawiatury

Ergonomiczna klawiatura jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cierpią na RSI i muszą dużo pisać. Tego typu klawiatury są często zakrzywione i ułatwiają utrzymanie nadgarstków w neutralnej pozycji podczas pracy. Podobnie, ergonomiczna mysz pomaga utrzymać nadgarstek w neutralnej pozycji i uniknąć zgięcia, które mogłoby spowodować jego nadwyrężenie.

Spróbuj regularnych ćwiczeń nadgarstków

Gięcie nadgarstków w przód i w tył to świetny sposób na zmniejszenie szans na wystąpienie RSI oraz zmniejszenie napięcia i bólu, którego możesz doświadczać. Jeśli zmagasz się z bólem, możesz również spróbować ciepłych i zimnych okładów, aby zmniejszyć opuchliznę. Jeśli jednak Twoje RSI jest na tym etapie, musisz naprawdę pomyśleć o zrobieniu sobie przerwy!

Spróbuj założyć opaskę na nadgarstek, jeśli dolegliwości stają się poważne

Jeśli stwierdzisz, że naprawdę zmagasz się z RSI, porozmawiaj ze swoim przełożonym i przyjrzyj się swojemu stanowisku pracy. Może się okazać, że potrzebujesz ergonomicznych produktów, które Ci pomogą. W międzyczasie jednak terapeuta zajęciowy lub lekarz może doradzić Ci wypróbowanie ortezy nadgarstka. Dzięki temu nadgarstek będzie utrzymywany we właściwej pozycji i unikniesz nieprawidłowego zgięcia.

Używaj podkładki pod nadgarstki

Niektóre klawiatury ergonomiczne mają po prostu podkładkę pod nadgarstki wzdłuż dolnej krawędzi, zaprojektowaną tak, aby podnieść nadgarstki do pozycji neutralnej. Należy jednak pamiętać, aby nie podnosić nadgarstków do nienaturalnej pozycji, utrzymywać wszystko prosto i neutralnie.

Stosowanie tych konkretnych metod w celu zmniejszenia RSI przejdzie długą drogę do zapewnienia Ci znacznie bardziej komfortowej pracy. W połączeniu z ergonomicznym krzesłem i unikaniem złych projektów ergonomicznych szanse na wystąpienie RSI są znacznie mniejsze.

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak szkodliwe może być RSI dla firmy, oprócz tego, jak szkodliwe może być dla pracownika, sprawdź tę infografikę.

Źródło - https://www.conferencecall.co.uk/blog/how-much-is-rsi-costing-your-business/

Jak widać, RSI nie jest tylko przypadkiem niewielkiego bólu nadgarstka lub zwykłego bólu przy zbyt długim pisaniu na klawiaturze, jest to stan, który może kosztować firmę pieniądze i powodować udrękę dla pracownika.

Kluczem do tego jest ergonomia i świadomość, jak wiele powtarzalnych ruchów wykonujemy w ciągu dnia. Oczywiście robienie regularnych przerw również pomoże Ci poczuć się lepiej podczas pracy i zmniejszy szanse na wystąpienie bólów, które mogą Cię nękać w dłuższej perspektywie, jeśli nie będziesz zwracać na nie uwagi tu i teraz.

Story Page