Papier offsetowy

Papier offsetowy to rodzaj papieru znany wszystkim użytkownikom domowych czy biurowych drukarek oraz punktów ksero. Są to najzwyklejsze w świecie, białe kartki papieru wykorzystywane do drukowania.

Produkuje się je ze specjalnej papki drzewnej połączonej z ligniną. Zazwyczaj znajduje się na nim minimalna ilość specjalnej smoły do impregnacji, ale dopiero droższy papier offsetowy, specjalnie pogrubiony, ma jej odpowiednio więcej i poprawia się jego gramatura, a co za tym idzie także walory użytkowe.

Największą zaletą papieru offsetowego jest jego bardzo niska cena, ale każdy posiadacz drukarek atramentowych na pewno jest dobrze zaznajomiony z jego wadami. Największym problemem z papierem offsetowym jest to, że kropelki tuszu z pigmentem nałożone na jego powierzchnię zamieniają się w bezkształtne plamy.

Prowadzi to do mieszania się tuszu, zamazywania kolorów i granic między nimi, co prowadzi nieuchronnie do znacznie gorszej jakości wydruku, jego niższej ostrości oraz problemów z odwzorowaniem kolorów. Co więcej, taki papier nasiąka tuszem i daje to efekt wyraźnie przyciemnionych kolorów. Wszystkie powyższe problemy nie mają oczywiście większego znaczenia, jeśli drukowanym lub kserowanym elementem jest czarny tekst z małą ilością ilustracji lub zupełnie bez nich.

druk a papierze offsetowym Problem znika także wtedy, kiedy wykorzystuje się droższe w produkcji drukarki laserowe. Ze względu na ceny papieru offsetowego, naprawdę trudno jest z niego zrezygnować na rzecz innych rozwiązań.

W związku z tym rozwiązań szukają producenci samego sprzętu drukującego, czyli drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych opartych o druk atramentowy. W tym celu zwłaszcza zmniejsza się wielkość kropelki tuszu podawanej przez drukarkę i stosuje się trochę droższe i kłopotliwe tusze pigmentowe. Zmniejszenie kropli powoduje znaczne wydłużenie czasu wydruku.

Story Page