Idealny papier do drukarki - wskazówki

Wbrew pozorom, zakup papieru wykorzystywanego w drukarce, może się okazać przedsięwzięciem dość skomplikowanym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w momencie, w którym nośnik jest wybrany w niewłaściwy sposób, może dojść do pogorszenia jakości druku, a nawet stanu technicznego samego urządzenia.

Jeśli zatem nie wiemy, jaki papier jest najbardziej odpowiedni w przypadku drukarki, którą dysponujemy, uzasadnione jest zadanie pytania o to specjaliście. Podczas wyboru papieru warto zwrócić uwagę zarówno na jego gramaturę i kolor, jak i na charakterystyczny dla niego połysk. Istnieje wiele rodzajów papieru skupiających na sobie naszą uwagę, wśród nich zaś na szczególne wyróżnienie zasługuje papier uniwersalny, papier przeznaczony do druku atramentowego, papier do drukarek laserowych oraz papier wykorzystywany podczas druku igłowego.

Oczywiście, podstawowym rodzajem nośnika jest papier uniwersalny i to właśnie on jest wykorzystywany najczęściej. Można go stosować tak w drukarkach laserowych, jak i w ich odpowiednikach atramentowych, nadaje się on przy tym również wówczas, gdy dysponujemy kserokopiarką.

Gdy mówimy o jego zaletach, najczęściej zwracamy uwagę na niski koszt zakupu, nie da się jednak ukryć, że już sama jakość wydruku może budzić kontrowersje. Gdy mamy do czynienia z drukarkami laserowymi i kserokopiarkami, można ją uznać za zadawalającą, gdy jednak w centrum naszego zainteresowania znajdują się drukarki atramentowe, jest ona co najwyżej przeciętna.

papier drukarski Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z głęboką penetracją tuszu w strukturę papieru, a to przyczynia się zarówno do jego falowania, jak i do zjawiska wybrzuszania się tych jego fragmentów, które już zostały zadrukowane. Dużą popularnością cieszy się też papier powlekany, a więc taki, dla którego charakterystyczna jest specjalnie naniesiona warstwa żywiczna albo wykonana z polietylenu. Powlekanie może być tak jednostronne, jak i dwustronne, a ponieważ papier taki zatrzymuje atrament, nie ma mowy o jego wnikaniu w strukturę bazową. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie większego kontrastu.

Story Page