Typy istotnych papierów biurowych

Pierwsze gatunki papieru powstawały na dworze chińskich cesarzy, na samym początku naszej ery.

Ten wyjątkowy wynalazek nie był z początku specjalnie popularny i nikt nie domyślał się, jak wielką rewolucję zapowiada. Dzisiaj wykorzystujemy papier non stop, do różnych czynności, w różnych ilościach i korzystamy z różnych jego typów. W biurach i firmach tak zwana papirologia jest na porządku dziennym i nowoczesny świat nie byłby w stanie obecnie bez papieru funkcjonować. Jaki papier konkretnie powinniśmy posiadać w naszym biurze?

Papier ksero

Najprostszy rodzaj papieru to papier ksero, który wykorzystujemy w kserokopiarkach i drukarkach. Jego gramatura to 80 g/m2 i nadaje się świetnie do wszystkich prostych zastosowań biurowych, na przykład do drukowania typowych dokumentów. Jest on stosunkowo miękki i delikatny, ale w zupełności wystarczający do codziennych zadań. Jego wersja o gramaturze 250 g/m2 jest znacznie sztywniejsza i wykorzystuje się go wszędzie tam, gdzie potrzebujemy papieru solidniejszego, a do tego bielszego. Daje to lepsze wydruki, zwłaszcza w kolorze. Taki papier idealnie nadaje się do każdego rodzaju drukarek i kserokopiarek, a jego grubość ułatwia pracę i chroni nas przed zacięciami.

Papier ksero kolorowy

Jeśli duża część kartki ma być zadrukowana jednym kolorem, znacznie sensowniej jest wykorzystać papier ksero kolorowy niż marnować tusz czy toner. Taki papier jest barwiony na odpowiedni kolor już w fabryce. Jego barwa jest stosunkowo wytrzymała na szarzenie i papier ten sprawdza się idealnie w celach reprezentacyjnych. Dostępny jest w takich samych formatach jak papier biały i można z niego korzystać w dokładnie ten sam sposób.

Jeśli potrzebna nam będzie wyjątkowo wysoka jakość wydruku, warto sięgnąć po papiery specjalne z tej kategorii, które są trochę droższe, ale zapewniają lepsze kolory i można bez problemu zadrukowywać je z obu stron bez obawy przed rozmazaniem. Jego zaletą jest także to, że jest znacznie bardziej gładki od klasycznego papieru ksero, a także umożliwia uzyskanie większej ostrości wydruku (brak rozmazanych pikseli na drukarce atramentowej).

Papier biurowy

Papier ksero w rolkach

Jeśli biuro wykorzystuje bardzo duże ilości papieru, idealnym rozwiązaniem dla niego może być innowacyjny papier ksero w rolkach. Jest to ekologiczna opcja bezdrzewna produkowana bez użyciu chloru, która mimo tego charakteryzuje się znakomitym poziomem bieli. Można z niego korzystać w kserokopiarkach, drukarkach laserowych i atramentowych, a także w maszynach ofertowych.

Story Page