Co warto wiedzieć o papierze fotograficznym?

Zwykły papier różni się zdecydowanie od papieru przeznaczonego do drukarek atramentowych. W trakcie produkcji ten ostatni jest bowiem pokrywany specjalną warstwą o właściwościach absorpcyjnych.

Na najbardziej prosty prosty papier, który jest jednocześnie najbardziej oszczędnym papierem, jaki może zostać użyty do drukarek atramentowych składają się dwie warstwy. Jedna z nich to papierowa baza. To właśnie ona jest pokrywana warstwą absorpcyjną. Od tej warstwy zależy, jakimi podstawowymi właściwościami będzie się charakteryzował papier.

Wraz z rozwojem wydruków atramentowych oraz z wykorzystywaniem drukarek atramentowych przez branżę fotograficzną i reklamową musiał zmienić się także papier do nich. Nie jest to obecnie zwykły papier, ale materiał, którego technologia produkcji jest bardzo skomplikowana.

Papier fotograficzny, który może zostać użyty w drukarkach atramentowych to składający się z wielu warstw materiał. Jest on mocno zaawansowany technologicznie. Składają się na niego polimery i mikroskopijnej grubości warstwy chemicznych substancji. W papierze fotograficznym bazę papierową umieszcza się pomiędzy dwiema warstwami polimerów. Część górna wymaga nałożenia dodatkowej warstwy absorpcyjnej.

Warstwa pośrednia polimeru ma tworzyć barierę, która uniemożliwi głębokie wsiąkanie tuszu. Aby zwiększyć biel i jasność papieru warstwa absorpcyjna jest pokrywana jeszcze jedną warstwą. Tworzą ją rozjaśniacze optyczne. Są one nakładane na wszystkie papiery fotograficzne wysokiej jakości. Skład papieru zawsze jest dobierany do konkretnego rodzaju tuszu oraz do warunków w jakich będzie wykorzystywany.

wydruk zdjęć ​Jest to powód, dla którego producenci drukarek zalecają, aby do wydruków fotograficznych stosować oryginalny papier i tusz. Opracowanie nowego rodzaju papieru fotograficznego jest procesem długotrwałym. Zanim pojawi się on na rynku mija średnio dwa lata. W trakcie testów zużywane są ogromne ilości papieru (prawie półtora miliona metrów kwadratowych), wymaga to więc dużych nakładów finansowych.

Story Page