Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki mają decydujący wpływ na jakość w przypadku drukarki atramentowej, na ogół myślimy o jakości samej drukarki oraz tuszu. Nie można jednak zapominać o tym, że pewne znaczenie ma również to, z jakiego rodzaju papieru korzystamy. O pierwszych dwóch czynnikach staramy się pamiętać już na etapie zakupu drukarki, są one przy tym ważne dla nas także podczas jej eksploatacji.
Mało kto ma jednak świadomość tego, że zakup niskiej jakości papieru pozbawi nas możliwości wykorzystania potencjału, jaki posiada drukarka. O zaletach drukarek atramentowych nikogo nie trzeba dziś chyba przekonywać. Najczęściej mówi się w tym kontekście o ich niskiej cenie i niewielkich wymiarach, duże znaczenie ma jednak również niski poziom hałasu oraz możliwość drukowania w kolorze przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości.
Już choćby dlatego z duża popularnością drukarek atramentowych wśród ich użytkowników mamy do czynienia od lat i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.
Tu na pierwszy plan wysuwają się dość wysokie koszty, z jakimi musimy się liczyć decydując się na zakup oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Problemem mogą okazać się jednak również wymogi specjalistyczne odnoszące się do stosowanego papieru.
Drukarki atramentowe są urządzeniami, które przystosowano do wykorzystywania tuszów w postaci płynnej – barwnikowych oraz pigmentowych. Już choćby dlatego sam papier powinien być dopasowany oddzielnie do każdego ich typu. Technologia druku atramentowego bazuje na wystrzeliwaniu niewielkich kropelek tuszu wprost na papier. Gdy trafiają one na jego powierzchnię, tworzą plamki, a ich rozmiar zależy od tego, jakie zdolności absorpcyjne ma górna warstwa papieru.
Jeśli więc liczymy na osiągnięcie optymalnej jakości druku, średnica uformowanej plamki nie powinna przewyższać odległości pomiędzy sąsiednimi dyszami znajdującymi się w głowicy drukującej. W innym wypadku należy liczyć się z ryzykiem zmniejszenia się wyrazistości obrazu i pogorszeniem się jakości kolorów.