Wgląd w trzecie przestrzenie i nowoczesne projektowanie biur

W czasach, gdy coraz więcej metod pracy wysuwa się na pierwszy plan, ważne jest, aby nadążać za szybkim tempem współczesnego biura. Niezależnie od tego, czy popierasz pracę w domu, hot-desking, biurka stojące lub siedzące, czy też coś zupełnie innego, nie żyjemy już w czasach, w których "siadasz przy biurku, wykonujesz swoją pracę i idziesz do domu". Dzięki Bogu za to!

Pracodawcy wymyślają coraz bardziej innowacyjne sposoby inspirowania pracowników do zwiększania wydajności, ponieważ wiedzą, że największą inwestycją, jaką mogą poczynić, jest zdrowie, dobre samopoczucie i morale swoich pracowników. Dotyczy to zarówno zmian w wystroju biura, jak i sposobu, w jaki pracownicy faktycznie pracują.

Przegapisz okazję, jeśli nie wskoczysz do tego pociągu tematycznego!

Jednym z najnowszych pomysłów na aranżację biura jest "trzecia przestrzeń".

Co to jest trzecia przestrzeń?

Idea tego rozwiązania polega na tym, że w miejscu pracy należy wydzielić trzy odrębne części. Są to: biuro główne (pierwsza przestrzeń), miejsce spotkań, w którym odbywają się formalne dyskusje (druga przestrzeń) oraz trzecia przestrzeń - obszar, w którym odbywa się współpraca i rodzą się pomysły.

Trzecia przestrzeń jest zaprojektowana w taki sposób, aby wyraźnie różniła się od reszty przestrzeni biurowej, ale nadal była zgodna z etosem firmy. Dobrym przykładem trzeciej przestrzeni jest miejsce do odpoczynku, ponieważ jest to obszar z dala od głównego biura, gdzie pracownicy mogą dyskutować o pomysłach, przeprowadzać burzę mózgów i nie muszą się martwić, że będą przeszkadzać innym w tym procesie.

Trzecia przestrzeń to miejsce kreatywności, które nie jest wcześniej zarezerwowane ani wyznaczone; pracownicy mogą się tam po prostu udać, gdy mają pomysł do zaplanowania, przedyskutowania lub chcą wymyślić coś kreatywnego. Jest to miejsce, w którym pracownicy mogą współpracować swobodnie, bez ograniczeń.

Innym potencjalnym zastosowaniem tego typu przestrzeni jest strefa pit stop. Oznacza to, że gdy pracownicy doznają nieuniknionego spadku koncentracji lub skupienia (znasz ten czas, zwykle w połowie poranka lub po południu), mogą udać się do tej przestrzeni, zejść z krzeseł biurowych i dodać sobie energii, pijąc kawę, grając w rzutki lub ping ponga, czyli po prostu coś, co zwiększy ich koncentrację. Nie sugerujemy, aby spędzali tam całe godziny, ale dzięki temu, że pracownicy będą wiedzieli, że mogą tam pójść na 15 minut lub więcej, zauważysz ogromny wzrost wydajności w całym biurze.

Zaprojektowanie trzeciej przestrzeni

Jeśli rozważasz wprowadzenie trzeciej przestrzeni w swojej organizacji, musisz dokładnie przemyśleć ogólny projekt, a także sposób, w jaki zamierzasz ją umeblować. Na przykład komfort jest tu kluczowy, ale chodzi również o zapewnienie pracownikom tego, czego potrzebują, aby efektywnie współpracować. Dobrym pomysłem jest sofa biurowa, na której można usiąść i przedyskutować pomysły, a jednocześnie jest wygodna. Dobrym wyborem są poduszki; mówimy tu o wszystkim, co zapewni relaksującą, a jednocześnie twórczą atmosferę.

Ważne jest również, aby trzecia przestrzeń nie odbiegała zbytnio od ogólnego wystroju biura. Jeśli więc Twoje biuro jest białe, pomyśl o umieszczeniu w trzeciej przestrzeni kilku białych mebli biurowych, aby nawiązać do biura i utrzymać w nim atmosferę pracy.

Można rozważyć zainstalowanie w tej przestrzeni takich elementów, jak tablice białe lub inteligentne, stoły, porty do ładowania urządzeń, tabletów lub laptopów, a także elementy służące do spędzania wolnego czasu, które zapewnią możliwość zmiany otoczenia, np. tablice do gry w rzutki, stoły bilardowe, stoły do ping-ponga. Oczywiście nie należy popadać w przesadę, to wciąż jest praca, ale wystarczy coś, co przełamie atmosferę biura i sprawi, że po wejściu do trzeciej przestrzeni zapanuje swobodniejszy nastrój.

Jeśli nie masz pewności co do konkretnych mebli biurowych, które można wykorzystać w trzeciej przestrzeni, sprawdź stronę internetową Calibre, aby znaleźć fantastyczne pomysły; nie ma znaczenia, gdzie jesteś w kraju, mamy coś, na przykład wiele mebli biurowych do wyboru w Birmingham.

Co sądzisz o trzecich przestrzeniach? Czy jest to coś, z czego sam korzystałeś, a może coś, co wdrożyłeś w swojej organizacji? Jaka była reakcja? Posiadanie oddzielnej przestrzeni do współpracy, dyskusji i kreatywności okazało się niezwykle korzystne dla wielu innych firm, ale jej właściwe zaprojektowanie jest niezwykle ważne. Pamiętaj, aby poszukując mebli biurowych przeprowadzić badania, które pozwolą Ci stworzyć odpowiednią atmosferę w miejscu pracy.

Story Page